Blog & vesti

Šta sve možete da uradite da ubrzate web sajt?

Šta sve možete da uradite da ubrzate web sajt?

Utorak, 20. jul 2021.

Brzina web sajta je jedan od važnih faktora koji utiče na SEO optimizaciju i korisničko iskustvo. Pored toga, web gigant Google je još 2010. godine objavio da je brzina web sajta jedan od faktora koji utiče na rangiranje na stranici rezultata pretraživača. Poslednjih godina, međutim, brzina je postala još važnija sa nadogradnjom Google pretraživača. Danas ćemo generalno pogledati kolika je brzina web sajta i šta možete učiniti da biste poboljšali brzinu otvaranja web stranica.

Šta je brzina web sajta?

Brzina web sajta znači koliko se brzo vaša web adresa otvara korisniku koji je odabrao. Google-u je trebalo prilično vremena da odredi prave pokazatelje za merenje brzine otvaranja web adrese.

Na kraju je Google grupisao sve pokazatelje u 3 kategorije koje utiču na brzinu otvaranja web sajta:

  • Largest Contentful Paint - LCP
  • First Input Delay - FID
  • Comulative Layout Shift

Largest Contentful Paint

Ovo je vreme koje je potrebno da se najveći element u vidnom polju učita kada se otvori web stranica. Često je najveći vidljivi element slika, pa je važno izvršiti optimizaciju slike.

First Input Delay

Ova kategorija meri vreme koje je potrebno da stavka na stranici postane aktivna. Uzmimo primer CallToAction dugmeta. Prvo se učita CTA dugme, ali nije aktivno. Kada je aktivan, postaje potpuno funkcionalan.

Cumulative Layout Shift

Ova kategorija meri kreće li se određena stavka dok se stranica učitava. Najjednostavniji način da to pojasnimo je kada se stranica otvori i vidite tekst, a slika se još nije učitala, kada se slika učita tekst se pomera. Poželjno je da se što manje pomera prilikom učitavanja određenog predmeta na web sajtu.

Kako poboljšati brzinu učitavanja web sajta?

U nastavku smo za vas pripremili listu koja će vam pomoći da poboljšate brzinu web sajta. Neke stvari treba uzeti u obzir prilikom izrade web sajta, a na druge možete uticati vi sami, bez pomoći programera.

Autor: Freepik - www.flaticon.com

1. Odredite dimenzije slika

Određivanje dimenzija slika je jednostavan proces, ali i efikasan. Sa određenom dimenzijom slike, optimizovaćete kretanje elemenata prilikom učitavanja stranice (CLS).

2. Format slike

Većina web sajtova koristi sledeće formate slika PNG i JPEG. Međutim, postoje formati koji slike još više smanjuju, što ne utiče na kvalitet. Ovi formati su AVIF, JPEG 2000, WebP itd. Međutim, problem sa ovim formatima je taj što određeni pretraživači ne podržavaju prikazivanje slika određenog formata. Neprikazivanje slika može imati značajan uticaj na korisničko iskustvo i može imati znatno više negativnih posledica od brzine učitavanja PNG ili JPEG slika.

3. Kompresija slika

Poželjno je da se slike kompresuju kada ih dodate na web sajt. Naš CMS u osnovi brine o samoj kompresiji slike. Međutim, preporučujemo da slike prethodno obradite bilo u web editor-u slika ili u programu za slike.

4. Učitavanje elemenata koji nisu vidljivi

Kao što je gore pomenuto, Google prvo uzima u obzir ono što se pojavi na ekranu kako bi izmerio brzinu otvaranja web sajta. Zbog toga je važno da programeri imaju na umu prilikom izrade web stranice da se stavke koje nisu vidljive mogu kasnije učitati kada korisnik dođe do njih. Na ovaj način možete uštedeti puno vremena prilikom otvaranja stranice, jer nije potrebno učitavanje celokupne web stranice odjednom.

Zaključak

Gore navedeni predlozi su samo jedan od mnogih koji utiču na brzinu otvaranja web sajta. Fokusirali smo se na njih uglavnom zato što ih je jednostavno primeniti, a za neke od njih nije potrebna pomoć programera. Ako želite da optimizujemo brzinu vašeg web sajta, kontaktirajte nas i zajedno ćemo pronaći rešenje koje će vam doneti bolje rezultate.

Podeli: